Limnophila aromatica
Tudományos neve: Limnophila chinensis var. aromatica (Lam.) Merr..
A nemnév Limnophila a görög limne-ből (λίμνη) "tó" és Philos (φιλός) "barátságot köt" szóból eredeztethető....
Szinoníma nevek: Ambulia aromatica, más néven hántolatlan rizs fűszer
Család:Plantaginaceae. Régebben a Scrophulariaceae(Tátogatófélék) családjába sorolták.
Család:Plantaginaceae. Régebben a Scrophulariaceae(Tátogatófélék) családjába sorolták.
Leírása,élőhelye:
Trópusi virágos növény,a lándzsás útifű család tagja.Őshonos Délkelet-Ázsiában,forró égöv alatt,leggyakrabban a vizes környezetben,különösen az elárasztott rizsföldeken.Vietnamban "ngo om" -nak hívják és elsősorban fűszernövényként használják.Másodsorban gyönyörű akváriumi növény,mivel ő is mint sok más társa,mind emersen,mind submersen képes növekedni.Észak Amerikába a Vietnami háborút követően az emigránsok vitték el magukkal.
Felhasználása:
Kiváló fűszernövény.L. aromaticanak az íze és aromája emlékeztet a citrom és az édes kömény elegyére. Ezt alkalmazzák leggyakrabban vietnami konyhában, amikor szükség van "ngo om"-ra. Ez az egyik összetevője a canh Chua-nak,tenger gyümölcsei levesnek(amolyan édes-savanyú leves),és a 'phở' nevű levesnek is.
Akvarisztika:
Gyönyörű háttér/stem növény,mely közepesen nehezen tartható.Kedvező körülmények közt gyorsan nő.Gyönyörű színeit azonban csak megfelelő megvilágítással,intenzív tápozással és co2 bevitellel élvezhetjük igazán.Vas különösen fontos a jó szín és a megfelelő növekedés eléréséhez.Ültetésénél vegyük figyelembe a kb. 5-8cm-es szárszélességét is.
Kevés fénynél kb. ilyenre számíthatunk
Emers formája
Ha esetleg hagyjuk kinőni.... :-)
Kedves Zsotyi!
VálaszTörlésNagyon értékeltem, és sok szempontból hasznosnak találtam a blogod tartalmát. Mivel szakember vagy szeretném megkérdezni tőled, hogy az akváriumi növények üzletben kapható oldott, illetve szilárd állapotú műtrágyáját lehetne-e helyettesíteni otthon elkészíthető, és olcsóbban beszerezhető anyagokból?
Előre is köszönöm a segítségedet.
Üdvözlettel: O. Józsi
Kedves Józsi!
VálaszTörlésAz általad felvetett probléma megoldására sok próbálkozás folyik és folyt régebben is több-kevesebb sikerrel.
A szabadföldi növényekhez készült műtrágyákkal az a probléma,hogy akváriumi alkalmazásuk a nem megfelelő tápanyag arányok miatt sokszor lehetetlen,vagy egyes anyagokból túlzott mennyiséget tartalmaznak,melyek károsak a halakra,gerinctelenekre.Ha sikerül is belőni egy-egy készítményt akváriumi arányra,akkor is ott a probléma,hogy a vízben ezek a tápanyagok a nem megfelelő kelát kötések miatt igen instabilak.Magyarul a fény,a víz kémhatása és a hőmérséklet miatt olyan anyagokká alakulnak,melyek a vizinövények számára nem lesznek felvehetőek.
Legutóbbi kísérletezés pl a Fitohorm Mikromax nevű készítményével történtek,elég jó eredményekkel.Erről Peti44 blogján olvashatsz is.
Ezért a legtöbben vegytiszta porokból keverik ki a makro tápanyagokat.Kálium-nitrát,Kálium-foszfát és kálium-szulfát szükséges ehhez.A micro tápanyagokat pedig kész keverék porokból kikevert oldattal pótóljuk,de ezt én is külföldről rendelem.Erről a tápozási módszerről bővebben Nigro blogján olvashatsz.
http://akvarisztika.budapet.hu/2008/12/09/keymaker-a-novenytapokrol/
Elsőre talán bonyolultnak fog mindez hangzani,de a legegyszerűbb,legolcsóbb és leghatékonyabb tápozási forma ez,mely mellesleg sikeres is,mivel a növények pompás növekedésükkel hálálják meg mindezt.Éves szinten nagyságrendekkel a gyári tápok árai alatt maradhatsz.
Ha érdekelnek a beszerzési források,elkészítés,adagolás rejtelmei,szívesen segítek.
Zsotyi
Kedves Zsotyi!
VálaszTörlésSzeretném megkérdezni, hogy Te foglalkozol-e házi növénytápkészítéssel?
válaszod az email címemre várom így nem gyártunk felesleges hozzászólásokat!
supert@vipmail.hu
Köszönöm!
Üdv.:Misi